Najpierw czytanie eseju Tischnera w Radiu Kraków, a potem dyskusja o najnowszej książce Timothy’ego Gartona Asha w księgarni De Revolutionibus – oto wydarzenia, które odbyły się w Strefie Tischnera we wtorek 17 kwietnia.

W Studiu im Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbyło się spotkanie z cyklu „Czytamy!”. Historyk literatury i wieloletni redaktor miesięcznika „Znak” Łukasz Tischner poprowadził rozmowę na temat artykułu ks. Józefa Tischnera zatytułowanego „Jacy jesteśmy?”. Napisany przeszło 16 lat temu tekst wydaje się tak aktualny, że aż wprawia w zakłopotanie. Pogłębiające się podziały między Polakami, niechęć do Europy, cierpiętnictwo – oto zjawiska, które niepokoiły wówczas autora „Nieszczęsnego daru wolności”. Czyżbyśmy znaleźli się w zaklętym kręgu, z którego nie ma wyjścia? Jacy jesteśmy naprawdę?

 

Natomiast wieczorem w księgarni De Revolutionibus rozmawialiśmy o książce gościa głównego Dni Tischnerowskich, brytyjskiego historyka Timothy’ego Gartona Asha – „Wolne słowo. Dziesięć zasad dla połączonego świata”.

To liczące przeszło 650 stron dzieło, opublikowane właśnie nakładem Wydawnictwa Znak w przekładzie Mieczysława i Filipa Godyniów, przynosi mnóstwo konkretnych informacji na temat sytuacji słowa we współczesnym świecie, a jednocześnie podsuwa interesujące interpretacje poszczególnych faktów. W rozmowie udział wzięli filozof i publicysta Janusz A. Majcherek oraz wydawca Henryk Woźniakowski. Fragmenty książki Gartona Asha przeczytał Jacek Romanowski.

 

 

 

Fot. Jędrzej Kogut